Hlavně pooooomalu!

`To je rada, co? V době, kdy je čas přepočítávaný na peníze více než kdy jindy a pomalý rovná se neefektivní a prodělečný. Ale když tuhle větu občas přijmeš, pomůže ti se na chvilku zastavit a nadechnout nebo alespoň zpomalit a lépe vnímat čas strávený ve společnosti tak krásného a ušlechtilého materiálu, jako je dřevo.
Přestože někdo točí rád z "mokrého", já mám raději stabilní, dobře vysušené dřevo. A to chce svůj čas. Víc než průmyslové sušičky, je mi sympatičtější přirozená cesta. Ten strom rostl přes osmdesát let a já mu rád věnuji další 3 roky, aby jeho dřevo v klidu "dozrálo". Musím mu proto ale udělat dobré podmínky - schovat před sluncem a naopak nabídnout větru. Vzdušné a prostorné dřevníky, proložené dřevo v hráních postavených ve stínu zahrady... tohle naši předci velmi dobře znali. Čím rychleji dřevo vysychá, tím větší tlaky a prudší změny se uvnitř dějí a dřevo praská.
Kmen je potřeba co nejdříve rozříznout podél. Tím pomůžeš snížit rozdíl tlaků mezi mokrým středem a obvodem, jenž je v kontaktu se vzduchem, vysychá a zmenšuje se dřív. Je to jako když se na tobě prudce srazí košile. Tvé XL tělo - střed dřeva zůstal stejný, ale košile se ti zmenšila na velikost S. Následky jsou jasné - košile to nedá.

Proto je tak důležitý čas. Čas na to, aby mokrý střed stačil odvádět svou vlhkost do obvodového dřeva a tvoje košile se srážela postupně s hubnoucím tělem.
V další snaze za zpomalením schnutí se natírají čela špalků voskem nebo barvou. Představ si strukturu dřeva jako mnoho vedle sebe poskládaných kapilár - jemných trubiček plných vody. A když ucpeš konce trubiček, udržíš v nich vodu o něco déle.
Počítá se, že dřevo vysychá přirozeně 1 - 2 cm za rok. Pokud z nějakého důvodu nechceš čekat tak dlouho, můžeš si připravit tzv. polotovar. Mísu vysoustružíš pouze na hrubo, odstraníš co nejvíce přebytečného materiálu, který by musel jinak zbytečně schnout a stěny necháš 4 - 5 cm silné. A to pak sušení jde už výrazně rychleji.
Polotovar uložíš na rok na místo, kde bude pomalu dosychat a samozřejmě i "pracovat" jako každé jiné dřevo. Zcela určitě se ti dřevo pokroutí. Ale protože jsi byl chytrý a nechal sis dostatečnou rezervu (stěny a dno máš několikrát silnější, než potřebuješ), při návratu na soustruh vše krásně srovnáš a dokončíš.

P.S. A když ne, víš pro příště, že tohle neuspěcháš a že máš nechat víc dřeva a dovolit mu přirozeně pracovat :)