Plácáš to jak z adobe!
Když se řekne Adobe a adobe, rozdíl neslyšíš. Vidíš ho až ve velikosti prvního písmene.
Představ si grafika, který místo svých oblíbených nástrojů od Adobe najde na stole hliněnou cihlu s poznámkou "teď tvoř!" Podepsáno "adobe." Asi by se divil a těžko by hledal spojitost se svým kreativním softwarem.
Stejně tak by ani nechápali stavitelé hliněných domů, kdyby jim přišla zpráva o končícím předplatném Adobe. Vždyť hlína a písek je široko daleko zdarma!
Ale co už, podobný zmatek dělá i Apple se svými jablky, která nejsou jablka. V Severní americe oblíbená odrůda jablek Macintosh pojmenovala první osobní počítač ve firmě Apple. I Forest Gump výhodně investoval do rostoucí "firmy přes ovoce".

Jak je to tedy s Adobe a adobe?
Nejprve pro stavitele v Novém Mexiku (ale i pro všechny další z oblastí se suchým a horkým klimatem): Adobe je gigantická americká firma vyvíjející grafický software. Kdo nezná Adobe, není grafik. Je sice fakt, že Adobe systém předplatného naštval před pár lety polovinu grafiků na zeměkouli a ti teď intenzivně hledají alternativy, ale dominantní roli Adobe v grafickém světě upřít nemohou.
Firmu před 40 lety pojmenoval zakladatel John Warnock podle říčky Adobe Creek, co mu tekla za domem. To je vše! Měl nějakou vypointovanou filozofickou myšlenku, kromě toho, že měl potok rád? Není mi známo.
A teď pro grafiky, designery, ...a vlastně i všechny ostatní, co netuší, co je adobe s malým a. Za pár dní odlétáme do Nového Mexika a já se snažím na poslední chvíli doplnit velké mezery a nastudovat historii pročítáním článků o Novém Mexiku a jeho původních "Pueblo" obyvatelích. Jsou v nich zmínky o takzvaných adobe stavbách. Dodnes stojí, jsou to vyhlášené památky. Opravují se, budují se dokonce nové,... Proč?
Slovo "adobe" pochází ze španělštiny, ale španělé si ho dávno před tím vypůjčili ze staré arabštiny, ze slova "al-tub". Znamená to hliněná cihla. Španělští osadníci toto slovo importovali do Nového světa, když začali z všude přítomného materiálu, v horkém suchém podnebí, čile stavět nová sídla.
Recept na adobe
Směs čtyř dílů jílovité hlíny, dvou dílů hrubého písku a dvou dílů drcené slámy nebo plev se promíchá s vodou a rukama uplácá do tvaru "cihly" nebo se jako tužší bláto nalije do dřevěných forem. Hlína je pojivo, písek zvyšuje pevnost a zabraňuje praskání během sušení. Sláma zlepšuje izolační vlastnosti.
Za několik dní až týdnů sušení na slunci, cihla vytvrdne a stává se stavebním materiálem - levným, ekologickým a s vynikajícími izolačními vlastnostmi. To umožňuje v horkých obdobích udržovat v adobe domech chlad a během chladnější části roku naopak teplo.
Adobe stavby najdeš nejen na jihozápadě USA, v Mexiku, střední a jižní Americe, ale i v Africe a dokonce v některých částech Španělska. Na rozdíl od Adobe (s velkým A) mají tisíciletou historii.
----------
P.S. Na závěr, už mimo článek, si neodpustím prostoduchý vtip, co mě zrovna napadl: Když grafik řekne: "Ty to sázíš jako s Adobe," může to být slangová pochvala. Ale když řekne: "Ty to sázíš jako z adobe," změní se to v kritiku práce, která zavání blátivou matlanicí.
Vím, je to trochu na notu IT vtipů, kterým se smějí jen ajťáci. V tomto případě grafici :)