Zkamenělý les v malované poušti

19.08.2024
Zkamenělé stromy v arizonském Petrified Forest
Zkamenělé stromy v arizonském Petrified Forest

Člověk při pohledu na zkamenělé stromy v arizonském národním parku Petrified Forest zkamení úžasem. Obrovské špalky - obří krystaly třpytícího se dřeva na ploše přes 300 čtverečných kilometrů ale nezkameněly úžasem, nýbrž procesem zvaným petrifikace.

Okolní krajina je pustá a vyprahlá - prostě typická arizonská poušť. Před 220 miliony let to bylo jinak. Hustý les plný jehličnatých stromů, podobných dnešním jedlím, rozsáhlé bažiny a řeka, která strhávala vyvrácené stromy a splavovala je do bažinatých ohybů, kde je pohřbila hluboko, bez přístupu vzduchu pod silnými vrstvami bahna.

Zakonzervované dřevo se bez přístupu kyslíku rozkládá jen velmi pomalu a díky tomu měly stromy dostatek času nasáknout vodu, která vylučovala kromě hojného křemene ze sopečné lávy i další prvky jako mangan, měď, kobalt, chrom a uhlík. Tyto minerály postupně nahradily organickou hmotu dřeva a stromy zkameněly.

Proč ale jsou kmeny stromů "rozřezané" na špalky?

S časem přibývaly další vstvy usazenin a krajina se formovala. Při pohybu dolů a nahoru praskaly spodní usazené vrstvy a s nimi i křehké kamenné kmeny. Následně pak vítr a vodní eroze postupně odstranily horní vrstvy a jednotlivé kusy zkamenělého dřeva se po milionech let dostaly znovu na světlo.

Zkamenělé dřevo si uchovalo svou původní "dřevní" strukturu až do mikroskopických detailů. Je tvrdé jako křemen - vždyť je to křemen!

Křemen, mangan, kobalt, železo…
Křemen, mangan, kobalt, železo…

Proč je zkamenělé dřevo barevné?

Duhovou paletu barev vytvářejí nečistoty v křemeni. Být to jen křemen, špalky dřeva by dnes byly sněhově bílé, ale protože se z kalné vody vyloučovaly i další kovy a jejich oxidy, dřevo se proměnilo v nádhernou barevnou mozaiku.

Kobalt, měď a chrom zabarvily kámen od zelené po modrou. Mangan kreslil v odstínech mezi růžovou a oranžovou a železo rozšířilo barevnou paletu dál od žluté, červené až po hnědou. Ametyst předal fialovou a citrín žlutou. Za černou pak stojí starý známý uhlík.

Křemenný les, jaspisový les, duhový les, …

Projíždíme 30 mil dlouhou cestou napříč Painted Desert, zastavujeme na mnoha místech a jen s velkým nasazením odoláváme horku a rožhavenému písku. Okolní scenérii doplňují zvláštní geologické útvary, vzniklé opět, jak jinak, než opět miliony let usazováním a erozí barevných vrstev sedimentálních hornin.

Přestože tyto fascinující zázraky přírody lze nalézt i v několika dalších koutech světa, Petrified Forest zde v severovýchodní Arizoně je jedním z největších a nejbarevnějších nalezišť na světě.